Warsztaty 2023

7-11-2023

W dniu 7 listopada 2023 roku odbyły się warsztaty w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bydgoszczy. Udział wzięli uczniowie V klasy Szkoły Podstawowej. Tematem warsztatów była historia Orła Białego. Każdy z uczestników spotkania wylosował jeden z 24 przygotowanych zestawów do wykonania. Omówiliśmy temat jak zmieniał się wizerunek graficzny naszego polskiego godła na przestrzeni wieków. Uczestników warsztatów zapoznaliśmy z techniką repusowania, zwaną również trybowaniem. Jest to forma kształtowania i zdobienia metalowej blachy. Polega na wybijaniu na zimno wgłębień w kawałkach blachy, które po drugiej stronie dają wypukły, pożądany wzór. Aby zachować jak najwyższą precyzję pracy, na obrabianym materiale należy wcześniej narysować to, co chce się w blasze wyrzeźbić. Powstały ciekawe prace, każdy z uczestników warsztatów wykonał w/g własnego pomysłu wylosowany rysunek w metalu. Po dodaniu patyny, oprawieniu i ułożeniu w/g kolejności wykonane metalowe płaskorzeźby stanowią całość. 

8-10-2023

W dniu 8 października 2023 roku odbyły się warsztaty w warszawskim Lasku na Kole przy Pomniku - Kamieniu, upamiętniającym miejsce kaźni Polaków, którzy w okresie od 9 października 1942 roku byli więźniami niemieckiego obozu zagłady dla Polaków zamieszkujących Warszawę i przyległe miejscowości. Kamień-Pomnik został w dniu 9 października 2003 roku ustawiony przez Jednostkę Wojskową z Bemowa i poświęcony przez wikariusza miejscowej Parafii Św. Józefa Oblubieńca NMP – Ks. dr Mariusza Bernysia. Przez lata był wielokrotnie dewastowany, polewany farbą, a wyżłobiony na nim napis zacierany, skuwany, zdrapywany  i stawał się  nieczytelny.  Jako Komitet Budowy Pomnika Ofiar Obozu KL Warschau, opiekowaliśmy się tym miejscem, sprzątaliśmy teren wokół kamienia, zmywaliśmy nieczystości i ustawialiśmy kolejny metalowy krzyż, który usuwali nieznani sprawcy. W październiku  2017 roku,  w 75-tą rocznicę założenia przez Niemców Lagru na Kole, podjęliśmy temat naprawy tego Pomnika-Kamienia.  

Kompleks obozowy został założony przez Niemców na podstawie trzech rozkazów Himmlera: z 9.10.1942 r., 16.02.1943 r.  oraz 11.06.1943 r. Działał w latach 1942-1944 w okresie między główną likwidacją getta, a Powstaniem Warszawskim. Składał się z pięciu lagrów zlokalizowanych w trzech dzielnicach Warszawy:  I - na Kole, II iIII - w okolicach Dworca Zachodniego, IV - więzienie Gęsiówka i Pawiak oraz V - przy ul. Bonifraterskiej. Lager na Kole  działał od września 1939 r jako obóz jeniecki  i był pierwszym lagrem , który  realizował ludobójczy Plan Pabsta.

W dniu 8 października 2023 roku, w 81 rocznicę założenia obozu KL Warschau uporządkowaliśmy teren wokół Pomnika Kamienia, przynieśliśmy ze sobą kamienie upamiętniające Powstanie Warszawskie, które zostały wykonane na warsztatach w dniach 1 i 2 października 2023 roku. Zadaniem naszym jest dbanie o to miejsce by nie zginęła o nim pamięć.

Następnie udaliśmy się  na Skwerek Pawełka gdzie jest usytuowany pomnik wykonany w czynie społecznym, upamiętniający cały kompleks KL Warschau. Na Skwerku Pawełka odbył się Wiec Pamięci. Uczciliśmy pamięć pomordowanych. Uczestnicy Wiecu przynieśli ze sobą pomalowane wcześniej kamienie wykonane na  warsztatach w dniach 1 i 2 października 2023.

1-10-2023

W dniu 1.10.2023 odbyły się plenerowe warsztaty których tematem przewodnim było hasło "Kamienie rzucone na szaniec".
Upamiętniliśmy zakończenie działań Powstania Warszawskiego. 
Przedstawiliśmy najważniejsze symbole/odznaki Zgrupowań Powstańczych. Przygotowaliśmy 72 grafiki.
Podsumowaliśmy też 63 dni bohaterskich działań Powstańców Warszawskich.
W ten sposób uczciliśmy naszych Bohaterów.
Zapraszamy teraz do zapoznania się z materiałem w którym omawiamy poszczególne odznaki zgrupowań Powstania Warszawskiego

Warsztaty odbyły się w Bydgoszczy i Warszawie.
Uczestnicy proszeni byli o przyniesienie ze sobą niewielkiego fragmentu rozbiórkowego gruzu (cegły) z budynku który istniał w czasie II wojny światowej. Dla nie przygotowanych, organizatorzy zapewnili pewną ilość fragmentów cegieł.
Praca polegała na wykonaniu grafiki upamiętniającej Powstanie Warszawskie naniesionej farbą na fragmencie pomalowanej cegły.

17-09-2023

W dniu 17.09.2023 odbyły się warsztaty historyczne upamiętniające 84 rocznicę napaści wschodniego sąsiada na Polskę, którego skutkiem był IV rozbiór Polski.

20 czerwca 2023

W warsztatach uczestniczyło 12 uczniów starszych klas. Tematem były historyczne wizerunki godła Polski. Uczniowie zapoznali się z nową dla nich techniką wytłaczania w miękkiej aluminiowej blaszce znaku graficznego. Powstała wspaniała kolekcja której tematem jest Orzeł Biały.