Trochę teorii ... trochę historii ...  Zapraszamy.

   Misją działań Chorągwi Orła Białego jest stwarzanie płaszczyzny dialogu na tematy historyczne poprzez niekonwencjonalne 
i innowacyjne wykorzystanie języka sztuki. Naszym celem jest propagowanie kreatywnych form spędzania wolnego czasu  wśród różnych grup wiekowych i społecznych. Poprzez organizowanie plenerowych spotkań dbamy o podtrzymywanie tradycji narodowej, pielęgnowanie Polskości oraz rozwój świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej. Wykorzystujemy narzędzia sztuki do utrwalania wiedzy historycznej.
   Uczestników warsztatów zapoznajemy z techniką repusowania, zwaną również trybowaniem. Jest to forma kształtowania 
i zdobienia metalowej blachy. Polega na wybijaniu na zimno wgłębień w kawałkach blachy, które po drugiej stronie dają wypukły, pożądany wzór. Aby zachować jak najwyższą precyzję pracy, na obrabianym materiale należy wcześniej narysować to, co chce się w blasze wyrzeźbić, wykuć. Zdajemy sobie sprawę, że uczestnicy naszych warsztatów nie zetknęli się w praktyce z tą techniką, więc staramy się dopasować ten pierwszy kontakt do możliwości wykonania pracy przez różne grupy wiekowe.  Miękka, niezbyt gruba aluminiowa blacha daje się doskonale na zimno kształtować. Zachęcamy do zapoznania się z techniką repusowania, która jest wypierana przez wszech obecne drukarki 3D, które szybciej i dokładniej wykonają każdy wzór mechanicznie. Zdobienia wykonane techniką złotniczą repusowania,  mają "duszę", są rękodziełem, wyrobem niepowtarzalnym, artystycznym. 
   Repusowanie to technika złotnicza, której efektem są tłoczone w metalach wzory i obrazy. Powstają produkty przełamujące nowoczesne trendy, stylizowane również do epok wczesnych, m.in. breloki, zawieszki, elementy ozdobne zbroi, godła, herby, ryngrafy, repusowane napisy i inne elementy ozdobne. Są to prace z zakresu rękodzieła o oryginalnym, indywidualnym charakterze.
   Podobną techniką stosowaną w modelowaniu metalu jest grawerowanie, to jakby rzeźbienie metalu za pomocą rylców trzymanych i prowadzonych jedną ręką lub dłutek pobijanych małym młotkiem. Daje to możliwość tworzenia zarówno prostych technicznie deseni jak i złożonych mocno wypukłych reliefów. Przykładem kunsztu mogą być japońskie metody mikrorzeźby w metalu, wzbogacone o inkrustację. Grawerowanie tradycyjnie i repusowanie są to rękodzieła artystyczne charakteryzujące się niepowtarzalnością wykonywanych zdobień na elementach płaskich i przedmiotach.
   Repusowanie znane jest już od starożytności – to właśnie tą techniką wykonane zostało jedno z dzieł sztuki antycznej, czyli maska Agamemnona. Jednak również w dużo bliższych nam czasach znajdziemy znane obiekty repusowane jak np. Statua Wolności – symbol Nowego Jorku.
   Technika repusowania nie należy jednak do łatwych – używane materiały są bowiem narażone na spore naciągnięcia i jeśli nie są dobrej jakości, mogą pękać w czasie wytłaczania dekoracji. Do repusowania potrzebne są specjalistyczne narzędzia – młotki, punce czy miękkie kowadła.
   Słowo repusowanie pochodzi od francuskiego repousser, co oznacza odpychać. Dobrze oddaje to naturę tej sztuki, w której właśnie poprzez wypychanie blachy do przodu uzyskujemy niezwykłe efekty dekoracyjne. Do repusowania najlepiej nadają się metale miękkie. W tej technice nie powinno się bowiem nagrzewać blachy w celu poprawienia jej elastyczności. Dlatego też najlepiej sprawdzają się materiały ciągliwe i kowalne, które będą podatne na obróbkę na zimno, czyli złoto, srebro, miedź, mosiądz czy żelazo. Dzięki swoim właściwościom są one w o wiele mniejszym stopniu narażone na pęknięcia, ale mimo to należy zachować ostrożność przy ich obróbce.
   Oprócz materiału należy zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia do repusowania. Niezbędne jest kowadło oraz specjalistyczne młotki cyzelerskie i punce. Obuch młotka cyzelerskiego, znanego również z jubilerstwa, posiada dwa wyprofilowane końce – jeden służy do uderzania w punce, a drugi, zaokrąglony, pomaga kształtować blachę. Dzięki temu z łatwością uformujemy materiał w dowolnie wybrany przez siebie kształt. W repusowaniu najbardziej efektowny wygląd uzyskujemy poprzez liczne wgłębienia. 
   Do ich tworzenia niezbędne są punce – pręty o różnych końcówkach, których rodzaj dobieramy zależnie od naszego projektu.
Już przykład Statui Wolności i maski Agamemnona daje pogląd na to, jak szerokie możliwości stwarza technika repusowania. Stosuje się ją zarówno przy bardzo precyzyjnych pracach jubilerskich, jak i wielkoformatowych projektach. Popularnie repusowanie wykorzystuje się też przy wykonywaniu detali architektonicznych, szczególnie z miedzi. Jest to popularny materiał do takich ozdób, ponieważ z upływem czasu pokrywa się szlachetną patyną, kojarzoną z wieloma dachami znanych budowli. Dlatego też metodą repusowania tworzy się często szpice i chorągiewki dachowe lub rzygacze, przedstawiające zwierzęta czy potwory. Repusowane detale znajdziemy również na balustradach, ogrodzeniach czy bramach wjazdowych. Tego rodzaju ozdoby dodają szlachetności i świetnie sprawdzą się w stylu, klasycznym, wiktoriańskim, eklektycznym oraz rustykalnym. W zasadzie można stwierdzić, że repusowanie to technika uniwersalna, którą można dopasować do własnych potrzeb i pasji. Jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia! Z pomocą techniki repusowania stworzymy niepowtarzalne kompozycje. Ciekawym elementem do wykonania w tej technice będą również szyldy i napisy, stworzone sztuką repusowania, które nadadzą naszemu dziełu oryginalnego charakteru. Własnoręcznie wykonane ozdoby ucieszą nie tylko ich autora, ale również pięknie się prezentują i zapadają w pamięć odbiorcy.

   Uczestników warsztatów zapoznajemy z techniką repusowania, dając ogólnie dostępny i dający się doskonale kształtować materiał jakim jest miękka aluminiowa blacha, doskonale nadająca się do wybijania na zimno wgłębień, które po drugiej stronie dają wypukły, pożądany wzór. Aby zachować jak najwyższą precyzję pracy, na obrabianym materiale należy wcześniej narysować to, co chce się w blasze wyrzeźbić. Technikę repusowania wykorzystujemy w naszych plenerowych warsztatach do tworzenia niekonwencjonalnych samodzielnie wykonanych kolekcji pamiątek związanych z historią Polski. 
Na podstawie ogólnie dostępnych materiałów opracowaliśmy w formie grafik dla potrzeb warsztatów następujące tematy : 
1.  Jako Chorągiew Orła Białego opracowaliśmy dla potrzeb warsztatów kolekcję składającą się z 24 wizerunków naszego godła państwowego Orła Białego ukazanego w rozwoju dziejów Polski. Uczestnicy warsztatów mają okazję poznania jak przez stulecia zmieniało się polskie godło.
2.  Polskie zrywy powstańcze - kolekcja "Herby i symbole powstań polskich " a w niej; Powstanie Kościuszkowskie;  Powstanie Listopadowe; Powstanie Styczniowe; Powstania Śląskie; Powstanie Wielkopolskie; Powstanie Warszawskie. 
3.  Znaki ugrupowań  które brały udział w Powstaniu Warszawskim zebraliśmy w jeden plik składający się z 72 znaków graficznych. Temat ugrupowań Powstania Warszawskiego jest tematem dwóch spotkań w roku, są to daty 1 sierpnia i 2 października bez względu na dzień wypadający w ciągu tygodnia. 
4.  Na obchody Święta Wojska Polskiego w dniu 15 sierpnia przygotowaliśmy temat "Zwycięskie bitwy Polaków" jest to zestaw grafik w formie pamiątkowych medali upamiętniający wydarzenia historyczne związane z wygranymi bitwami. Ważnym elementem grafik jest data, miejsce, zwycięski dowódca i godło Orzeł Biały występujący na sztandarach zwycięskiej bitwy.
5.   Objęliśmy patronatem miejsca związane z Kl Warschau, dbamy o pamięć 200 tysięcy ofiar tego obozu śmierci w Warszawie.  6.   W dniu 6 września tematem jest Reduta Ordona, upamiętniamy zmagania obrońców Reduty 54 ul. Na Bateryjce w Warszawie.
7.   Dużym powodzeniem cieszy się kolekcja herbów miast polskich, opracowanie zawiera również datę nadania praw miejskich.

Jesteśmy otwarci na nowe tematy, obecnie pracujemy nad serią polskich zamków i warowni, powstaje kolekcja "Na piastowskim szlaku".